Zerrin Özer’in ablası Tülay Özer kimdir?

Zerrin Özer’in şarkıcı ablası Tülay Özer yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle gündeme geldi. Tülay Özer, seslendirdiği ‘İkimiz Bir Fidanın Güller Açan Dalıyız’ adlı eserle 70’li yıllara damga vurmuştu. İşte, Tülay Özer’in hayatına ilişkin bilgiler

Tülay Özer, Nilgün, Songül ve Zerrin Özer adında dört kız kardeşin en büyüğü olarak Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde doğan, asıl mesleği muhasebecilik olan sanatçı profesyonel müzik kariyerine 1972 yılında başladı.

İlk 45’liğini 1974’te Gel Artık – Niye Çattın Kaşlarını ismiyle çıkardı. 1975 yılı sanatçının çıkış yılı oldu ve aynı yılın başında Kent Plak etiketiyle yayınlanan İkimiz Bir Fidanız – Son Ümit 45’liği ile hızlı çıkış yaptı. İlk kez sahne aldığı İzmir Fuarı’nda bu başarısı karşılığında Altın Plak Ödülü aldı. Bu yılın sonlarında çıkardığı ikinci hit eseri olan Deli Etme Beni Aşk – Neden Ayrıldık 45’liği ile 1976 yılına da damgasını vuran Tülay Özer, bir ucu Anadolu pop akımına diğer ucu arabesk müziğe dayandırılan Esin Engin aranjeli şarkıları seslendirdi. Ağırlıklı olarak Hakkı Bulut ve Bora Ayanoğlu gibi bestecilerin Esin Engin aranjeli olan bu çizgideki şarkıları yeniden yorumladı.

İlk LP’si Kent etiketi ile 1976’da yayınlandı. İkinci LP’si Seven Ağlatılmaz yine bu şirket tarafından yayınlandığı yıl olan 1978’in sonunda, bu kez bir Sezen Aksu bestesi olan “Büklüm Büklüm” teklisini 45’lik yaparak plak listelerinin yine fakat son kez zirvesine kuruldu.

1980’li yıllara girildiğinde Tülay’ın şöhreti artık eski ihtişamını yitirirken, kız kardeşi Zerrin Özer müzik kariyerinde hızlı bir yükselişe geçiyordu. Kız kardeşinin müzik piyasasına atılması için her türlü desteği veren abla Tülay Özer, Zerrin ile bir rekabete girmediği gibi bu desteğini sürdürdü. Yıllarca çalıştığı Kent Plak şirketinden ayrılan sanatçı, Yaşar Plak etiketiyle Pop-Arabesk tarzında yayınlanan son LP’si Kalbimdeki Sevgili adlı albümle umduğu çıkış başarının gerisinde kaldı ve müzik çalışmalarına uzun bir ara verdi.

Özel yaşamı

Evlenen ve 1985 yılında Hakan adlı bir erkek çocuk annesi olan sanatçının, 80’lerin sonları ve 90’lar da yaptığı birkaç albüm çalışması daha oldu ancak ses getirmedi. Tülay’ın yorumculuk bağlamında son çalışması, 2010 yılında kız kardeşi Zerrin Özer’in süpervizörlüğünde gerçekleştirilen Her Devrin Devleri adlı pop türündeki tribute albümde Kıraç ile gerçekleştirdikleri düette söylediği “Kolay Vazgeçmeyi Öğrendim” adlı parça olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir